sv smart consult
  • Начало
  • Статии
  • Кои предприятия подлежат на задължителен финансов одит за 2024 година?

Кои предприятия подлежат на задължителен финансов одит за 2024 година?

финансов одит

Преди края на 2024 г. настъпиха значителни промени в Закона за счетоводството, които касаят критериите за задължителен независим финансов одит. Тези изменения целят да намалят административната тежест за по-малките предприятия, като същевременно поддържат високи стандарти за прозрачност и отчетност за останалите. В тази статия ще разгледаме основните критерии за задължителен одит и как тези промени влияят на бизнеса.

Промените в Закона за счетоводството

1. Повишени прагове за задължителен одит

Съгласно чл. 37, ал. 1 от Закона за счетоводството, задължителен независим финансов одит през 2025 г. подлежат годишните финансови отчети за 2024 година на следните предприятия:

  • Малки предприятия, които към 31 декември 2024 г. надвишават поне два от следните показатели:
    • Балансова стойност на активите: 4 000 000 лв.
    • Нетни приходи от продажби: 8 000 000 лв.
    • Средна численост на персонала: 50 души
  • Средни и големи предприятия
  • Предприятия от обществен интерес
  • Средни и големи групи, както и групи с поне едно предприятие от обществен интерес
  • Други предприятия, за които законът предвижда задължителен одит.

2. Унифициране на критериите за акционерните дружества

Акционерните дружества (АД) и командитните дружества с акции (КАД) вече ще бъдат оценявани по същите критерии като всички останали предприятия. Това премахва специфичните изисквания, които преди това ги задължаваха автоматично да подлежат на одит.

3. Одит на консолидирани отчети

Консолидираните финансови отчети за 2024 година също ще подлежат на задължителен одит през 2025 година, с изключения за по-малки предприятия в групата. Ако годишните приходи на дадено предприятие не надвишават 0,5% от приходите на групата, или ако активите му не надвишават 1% от активите на групата, то може да бъде изключено от задължителен одит. Тази разпоредба не важи за индивидуалния отчет на предприятието майка.

Какво означават тези промени за бизнеса?

По-малко административна тежест за малките предприятия

Увеличението на праговете означава, че много малки предприятия вече няма да попадат под обхвата на задължителния одит. Това е значително облекчение за тях, тъй като ще могат да спестят разходи за одиторски услуги.

Уеднаквяване на изискванията

Новите правила за акционерните дружества създават по-равнопоставена среда, като изискванията към тях вече са същите като към останалите предприятия.

Ясни условия за консолидираните отчети

Изключенията за малки предприятия в големи групи осигуряват повече гъвкавост и елиминират нуждата от ненужен одит на незначителни подразделения.

Как да разберете дали вашето предприятие подлежи на одит?

Най-лесният начин да проверите дали вашето предприятие подлежи на задължителен финансов одит е да анализирате финансовите си резултати за 2024 година в края на отчетния период. Ако надвишавате два от трите основни критерия (активи, приходи или персонал), е необходимо да планирате и да ангажирате регистриран одитор за одита през 2025 година.

Промените в Закона за счетоводството за 2024 година предоставят повече яснота и облекчение за малкия бизнес, 

като същевременно поддържат високи стандарти за прозрачност и отчетност за по-големите компании. За да сте сигурни, че вашата компания спазва всички законови изисквания, планирайте предварително ангажимента на регистриран одитор и консултирайте се с професионалисти.

Навременната подготовка и добро планиране могат да ви спестят време, усилия и разходи през 2025 година.