Проектът на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2025 г. вече е в процес на обсъждане и носи със себе си значителни промени, които ще засегнат широк кръг от граждани – от пенсионерите до родителите, както и работещите и самоосигуряващите се лица. Най-големият дебат обаче предизвикват новите условия за получаване на обезщетения при майчинство, както и промените в минималния и максималния осигурителен доход. В този материал ще разгледаме ключовите аспекти на новия бюджет и неговото въздействие.
Пенсии: Ръст, надхвърлящ инфлацията
Според предложените изменения, средната пенсия през 2025 г. ще достигне 975,18 лв., което представлява увеличение от 10,4% спрямо предходната година. Това е значително повече от прогнозната средногодишна инфлация от 2,4%, което означава, че покупателната способност на пенсионерите реално ще се повиши.
От 1 юли 2025 г. всички пенсии, отпуснати до края на 2024 г., ще се осъвременят с 8,6%. Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст ще се увеличи от 580,57 лв. на 630,50 лв., а таванът на пенсиите остава 3400 лв..
Също така, през 2025 г. възрастта за пенсиониране ще продължи да нараства. Жените, работещи трета категория труд, ще могат да се пенсионират при навършени 62 години и 4 месеца и 36 години и 8 месеца стаж. За мъжете изискванията са 64 години и 8 месеца възраст и 39 години и 8 месеца стаж.
Осигуровки: По-висок минимален и максимален доход
От 1 април 2025 г. ще се увеличат минималният и максималният осигурителен доход:
- Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица ще се повиши от 933 лв. на 1 077 лв.
- Максималният осигурителен доход за всички осигурени лица ще се увеличи от 3750 лв. на 4130 лв.
Запазват се размерите на всички осигурителни вноски и съотношенията при изплащането им между осигурителите и осигурените лица. Без промяна остават и минималният и максималният дневен размер на обезщетението за безработица.
Майчинство: Намалени обезщетения за работещи майки
Най-спорната промяна в бюджета е свързана с условията за получаване на обезщетения при бременност и раждане, както и за отглеждане на дете. Според предложените изменения, ако майката работи по време на майчинството – независимо дали при същия или при друг работодател – тя няма да може да получава пълния размер на обезщетението.
Тази мярка засяга не само наетите лица, но и самоосигуряващите се майки, които са осигурени за бременност и раждане. Ако след раждането те продължат трудовата си дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство, те също няма да получават пълния размер на обезщетението.
Според новите правила, ако родителите изберат да работят, вместо да ползват пълния отпуск за бременност и раждане, те ще получават само 50% от обезщетението.
Дневното парично обезщетение за бременност и раждане остава 90% от среднодневното брутно възнаграждение за последните 24 месеца. Втората година от майчинството обаче остава фиксирана на 780 лв. на месец, което е по-малко от новата минимална работна заплата след облагане с данъци. След плащане на осигуровки и данъци върху минималната заплата от 1 077 лв., чистата сума за получаване е 836 лв..
Предложените промени създават избор за майките:
- Да останат в майчинство и да получават 780 лв. месечно, което е по-нисък доход спрямо минималната работна заплата.
- Да се върнат на работа, като получават заплатата си, но само 50% от обезщетението, за което са плащали осигуровки.
Финансови предизвикателства и рискове в Бюджет 2025
Фискалният съвет, който следи за устойчивостта на публичните финанси, предупреждава, че държавата залага твърде висок ръст на разходите – с 23,8% повече в сравнение с 2024 г., което е най-голямото увеличение от 1996 г. насам. В същото време приходите, на които разчита държавата, може да не бъдат събрани напълно.
Очакваните приходи от ДДС са заложени да нараснат с 33,7%, което според експертите е силно надценено. В законопроекта не са предложени конкретни мерки, които да обосноват толкова голям скок. Затягането на контрола върху данъчните измами и връщането на 20% ДДС за ресторантите и хляба са сред основните мерки, но според Фискалния съвет това не е достатъчно за постигане на планираните приходи.
Държавата увеличава разходите, без да предлага устойчиви реформи. По-високите разходи за пенсии, социални плащания и държавен апарат може да доведат до увеличаване на данъчната тежест в бъдеще и да поставят под въпрос финансовата стабилност на страната.
В заключение
Бюджет 2025 предлага значителни промени, които ще засегнат всички социални групи. Докато пенсионерите ще се радват на ръст на пенсиите, то родителите, особено майките, ще бъдат изправени пред труден избор. Увеличаването на минималния осигурителен доход ще доведе до по-високи осигуровки за самоосигуряващите се, а планираното рязко нарастване на разходите може да постави под натиск публичните финанси.
Предстои да видим как тези промени ще се отразят на икономиката и какъв ще бъде реалният ефект от новата бюджетна политика.